Ata Jips - Jips Gübresi

İçeriğindeki Kalsiyum ve kükürt sayesinde toprağın kirecini ve yüksek PH değerini düşüren alçı taşı (jips), gün geçtikçe tarım sektöründe daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Jips gübresi nedir : Tarımda kullanılan jips gübresi, toprağın verimini ve kalitesini arttıran, iyileştiren, aşırı tuzlu ve kireçli durumunu bertaraf eden önemli bir doğal toprak düzenleyicidir.

Sürekli tarım yapılan alanlarda, zamanla verimsizleşen ve yorulan toprak islahında kullanılan Ata Alçı jips gübreleri ile verimliliği azalan, ürün kalitesi düşen toprakların aşırı tuz ve kireçten arındırılması sağlanır.

Kimyasal bileşimi Kalsiyum sülfat olan jips gübresi kireç yüzdesi yüksek topraklarda kireci çözerek atılan gübrelerin bitkiler tarafından rahatça alınmasını sağlar ve bu sayede önemli ölçüde gübreden verim gerçekleşir. Tarımsal jips, aynı zamanda toprağı gevşeterek toprağın daha havadar olmasını ve böylece sürümünün kolaylaşarak yakıt tasarrufunu da sağlamaktadır. İçeriğindeki kalsiyum ve kükürt ile bitkinin hastalıklara ve zararlılara karşı direncini de önemli ölçüde arttırır.